Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/suprabeam.com.tr/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2851

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/suprabeam.com.tr/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2855

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/suprabeam.com.tr/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Işık Açıklamaları – Suprabeam
//Işık Açıklamaları
Işık Açıklamaları 2018-07-05T06:52:59+00:00

Işık Açıklamaları – Lümen, Lüks ve Watt arasındaki fark nedir?

Yeni bir el feneri veya kafa feneri satın alırken, kullanılan farklı terimler yüzünden kafanızın karışması kolaydır. Aşağıda Lümen, Lüks ve Watt terimlerihakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hatırlanması gerekenler:

 • Çoğu üretici, ürünün sunduğundan çok daha yüksek miktarda lümen vereceğini taahhüt eder.
 • Watt değerlerine değil Lumen değerlerine dikkat etmelisiniz
 • Lümenler toplam ışık çıkışı miktarını ölçer
 • Lüks ışık yoğunluğunu ölçer
 • Lümen algılanan ışık kalitesine eşit değildir

Visual light curve comparison

V3pro rechargeable vs. other leading brand

Visual light curve comparison

V3air rechargeable vs. Standard Alkaline headlamp

Lümenler ve ışık

Lümen, Işık akısı olarak da bilinen bir ışık birimidir.

Lümenler (LM), bir el fenerinden veya kafa fenerinden ne kadar ışık yayıldığını gösteren bir ölçüm birimidir. Genel hatlarıyla Lümen ne kadar fazlaysa ışık o kadar parlak olur.

Ürünlerimizi test edip karşılaştırdığımızda toplam ışık çıkışı miktarını görmek için Lümen kullanırız. Ancak Lümenler sadece resmin bir bölümünü gösterir. Mükemmel bir ışın deseni üretmek ve oluşturmak, ışık çıkışının nasıl oluşturulduğunu göstermek için yeterli bilgiyi ortaya koymaz. Bunun için bir Lüks metre kullanmamız gerekir.

Lümen miktarını ölçerken, çok özel bir ışık küresi kullanırız. Her bir partinin mükemmel olmasını sağlamak ve verdiğimiz sözü tutmak için bir tane fabrikamızda ve bir tane merkez ofisimizde bulunduruyoruz.

Çoğu el feneri ve kafa fenerinin Lümen değeri hızla azalır  ve performansının üstünde bir Lümen çıkışı sözü verilmiştir. Bunu ürünlerimizde önlemek ve lümen değerinin doğru olduğundan emin olmak için tüm ürünlerimiz üzerinde ışık testler yaparız. Sabit bir ışık çıkışı elde etmek ve pil ömrü boyunca mümkün olan en yüksek ışık çıkışını sağlamak için bazı ürünlerimizde Sabit Akım Çıkışı teknolojisi kullanıyoruz.

Lüks ve yoğunluk

Lüks, alanın da hesaba katıldığı bir ışık ölçüm birimi. 1 lüks 1 Lümen/m2’ye eşittir, başka bir deyişle – belirli bir bölgedeki ışık yoğunluğudur

Lüks, belli bir alandaki ışık çıkışı miktarını ölçmek için kullanılır – bir Lüks metrekare başına bir lümen’e eşittir. Mevcut görünür ışığın toplam “miktarı” nı ve bir yüzeydeki aydınlatmanın yoğunluğunu ölçmemizi sağlar.

Lüks ışın parlaklığı olarak gördüğümüz şeyleri belirlemek için etkili bir ölçümdür. Işık çıkışı küçük bir alana odaklanmışsa, bunu çok parlak ışık olarak görürüz. Işık çıkışı daha büyük bir alana geniş hüzmeli yayılırsa, bunu daha zayıf bir ışık olarak görürüz. Bu nedenle, masif alüminyumdan işlenmiş reflektörleri ve ışığın yolunu kontrol etmek için yüksek kaliteli optikleri kullanıp en az ışık kaybıyla istenen ışın desenini oluşturuyoruz.

El fenerinin gücünü belirlemek için Watt kullanabilir miyim?

Watt güç tüketimi birimidir

Kısa cevap hayır olacaktır, Watt ürünün ne kadar enerji tükettiğini gösterir, ne kadar ışık çıkışı (Lume) ürettiğini belirtmez. Bu yüzden fener alırken tüketilen watt değerine bakmamalısınız. Watt size sadece pilin ne kadar çabuk sürede biteceğini söyleyecektir, üretilen ışığı değil.

Buna ek olarak 1 Watt halojen ve 1 Watt LED aynı miktarda ışık üretmez. LED Çip daha verimlidir ve halojen ampulden daha fazla enerjiyi ışığa dönüştürür.

Güç tüketildikçe daha çok ısı üretilmiş olur ve ısı her zaman enerji kaybına sebep olur. Bu yüzden tüm el fenerlerimiz ve kafa fenerlerimiz sert metal ısı emici ile donatılmıştır, ısının çekirdek yapıdan etkili bir şekilde dağıtılması için tüm cihazı kullanır. Bu sayede uzun süreli stabil yüksek ışık çıkışı elde edilir ve LED Çip kullanım ömrü uzatılır.

Ne kadar ışık sağlar?

Elde ettiğiniz ışığın miktarı kaynağınıza bağlıdır.

Bir ürünün ne kadar ışık sağladığını görselleştirmek için, lümen miktarının gerçekte ne kadar olduğunu anlamanız önemlidir. Çizelgede yaygın bilinen nesneleri ve lumen ölçümünde ne kadar ışık yaydıklarını görebilirsiniz.

Bu yaygın olarak bilinen nesneleri, ihtiyacınız olan ışık için bir referans olarak kullanın. Birçok üreticinin, ürünün verebileceğinden daha yüksek bir lümen çıkışı vaat ettiğini unutmayın. Üründeki Işık Eğrisine bakmak iyi bir fikirdir. Mümkün değilse, ürünün ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmak için üreticiye başvurmanızı ve sormanızı öneririz.

Uygun pil seçin

Esneklik, Maksimum güç veya en ucuz çalıştırma maliyeti?

Az kullanım

El fenerinizi veya kafa fenerinizi hangi sıklıkla kullanırsınız:

 • 5 dakika veya daha az, bir kullanımda
 • Haftada 2-3 defa veya daha az

Alkalin pillerle çalışan kafa feneri veya el feneri sizin için en iyi seçim olacaktır çünkü alkalin piller uzun periyodlu kullanılmayan geniş zaman dilimlerinde güç tüketen cihazlar için çok uygundur.

Orta kullanım

El fenerinizi veya kafa fenerinizi hangi sıklıkla kullanırsınız:

 • Tek seferde 5-30 dakika veya daha fazla
 • Haftada 2-3 kez veya daha fazla

Kafa fenerinizi ve el fenerinizi düzenli olarak uzun sürelerle kullanıyorsanız yüksek kaliteli şarj edilebilir NiMh pil sizin için en uygun çözüm olacaktır. Kısa sürede orta bir kullanıcı olarak, yüksek çıkışlı bir kafa fenerinin veya el fenerinin alkalin pillerle çok hızlı tükendiğinin farkına varacaksınız. Yüksek kaliteli NiMh pillere geçiş çevrenize ve cebinize fayda sağlayacaktır ayrıca fenerinizden aldığınız güç çıkışı da artacaktır.

Yoğun Kullanım

El fenerinizi veya kafa fenerinizi aşağıdaki sıklıklarda kullanıyorsanız yoğun kullaıcısınız demektir:

 • Tek seferde 30 dakika veya daha fazla
 • Haftada 3 kez veya daha fazla veya daha uzun süreli kullanım

Eğer kafa fenerinizi veya el fenerinizi günlük hayatınızın bir parçası olarak kullanıyorsanız, şarj edilebilir Li-ion / Polymer piller sizin için doğru tercih olacaktır. Li-ion / Polymer piller normal pillerden daha fazla güç toplar ve uzun süre yüksek çıkışlı bir feneri çalıştırabilirler. Bir Li-ion / Polymer el feneri veya kafa feneri satın alırken hatırlanması gereken tek şey, kullanım amacına uygun miktarda yedek bataryaya sahip olmaktır.